نصب و جا زدن بلبرینگ ها

بلبرینگ‌ها در اصل برای تحمل بارهای سنگین و افزایش عمر خدمات ماشین‌آلات با کاهش اصطکاک و توزیع نیرو طراحی شده‌اند و نسبت به شوک و ضربه‌های سنگین بسیار حساس هستند. بنابراین، راه‌اندازی نامناسب دستگاه یا نصب نادرست بلبرینگ می‌تواند به عناصر و قطعات بلبرینگ صدمه زده و باعث ایجاد صدای زیاد و لرزش سطوح شود و همچنین چرخش بلبرینگ را تحت تأثیر قرار دهد. در این مقاله قصد داریم تا آموزش و راهنمایی نصب، جا زدن و بیرون آوردن بلبرینگ را به شما آموزش دهیم. در همین راستا پینیون دارای متخصصان حرفه ای در زمینه به کارگیری و نصب انواع بلبرینگ صنعتی می باشد. شما می توانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

اهمیت نصب و بیرون آوردن بلبرینگ

صدمات وارده به بلبرینگ ممکن است هنگامی که ذرات کوچک وارد بیرینگ می‌شوند و باعث آلودگی قطعات یا ماده روان‌کننده می‌گردند، نیز رخ دهد. حتی کمترین و کوچکترین ذرات خارجی می‌توانند بلبرینگ را آلوده کرده و عمر سرویس دستگاه را به خطر اندازند. اما با راه‌اندازی صحیح دستگاه‌ها و استفاده از ابزارهای مناسب هنگام نصب و بیرون آوردن بلبرینگ می‌توان از این صدمات جلوگیری کرد.

دستورالعمل‌های عمومی هنگام نصب بلبرینگ

یكی از عواملی كه تأثیر زیادی بر عملکرد و اعتبار یک بلبرینگ و طول عمر بلبرینگ دارد، نصب صحیح و اصولی آن است. اما پیش از انجام مراحل نصب و جا زدن بلبرینگ، چند قانون اساسی باید رعایت شود، به ویژه:

 • تمام ابزارها، قطعات و اجزاء دخیل در روند مونتاژ و تنظیم، باید از قبل از آغاز فرآیند نصب و جا زدن بلبرینگ در دسترس قرار گیرد.
 • تا قبل از نصب، بلبرینگ‌ها و قطعات آن باید در داخل بسته‌بندی اورجینال خود قرار گیرند (جهت محافظت از تمام قسمت‌ها [مخصوصاً بلبرینگ‌ها] در برابر آلودگی و خوردگی).

اگر بسته بندی بلبرینگ از قبل باز شده باشد (به علت نگهداری نادرست)، احتمال آلودگی آن بالا می‏رود. پس قبل از نصب آن‌ها را بشویید و خشک کنید. بلبرینگ‌های دارای آب بند و حفاظ که از قبل روانکاری شده‌اند، قبل از نصب نیاز به شستشو ندارند. محیط کار و سطح دستگاه را در قسمت نصب بلبرینگ بررسی کنید: امکان دارد به تمیزکاری، شستشو و زدودن گرد و غبار نیاز داشته باشد. نقشه‌ها و دستورالعمل‌های لازمه را جهت مطابقت با مشخصات بلبرینگ خریداری شده و مشخص نمودن جهت‌گیری صحیح بلبرینگ در مونتاژ، مطالعه و بررسی کنید. ترتیب فعالیت‌ها و مراحل نصب را برای از بین بردن ریسک‌ها و اشتباهات احتمالی، رعایت کنید. از ابزار و وسایل مناسب برای هر یک از شیوه‌های نصب استفاده کنید.

رعایت چه اقداماتی قبل از نصب بلبرینگ الزامی است؟

قبل از شروع فرآیند نصب، باید نشیمنگاه و تکیه‌گاه بلبرینگ بررسی شود، آلودگی‌ها و آسیب‌های احتمالی باید از سطوح نشیمنگاه برداشته شود و در صورت لزوم با نفت سفید «Anticor» تمیز شود. به طور کلی بلبرینگ‌های جدید نباید شسته شوند، اما در صورت بهره‌گیری از بلبرینگ استفاده شده، ممکن است نیاز باشد، آن‌ها را با «Anticor» تمیز کنید. قبل از نصب، نشمینگاه‌ها و تکیه‌گاه‌های بلبرینگ (سطوح تماس) باید کمی با روغن یا گریس روغن‎کاری شوند تا روند مونتاژ آسان و از خوردگی سطوح محافظت شود.

بررسی تلرانس در هنگام نصب بلبرینگ

تلرانس ابعادی و هندسی قطعات دخیل در مونتاژ باید قبل از شروع فرآیند نصب مورد بررسی قرار گیرد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه تلرانس بلبرینگ مراجعه فرمایید. زیرا عملکرد بلبرینگ‌ها می‌تواند به واسطه انتخاب قطعات نامناسب و ضعیف، به شدت تحت تأثیر قرار گیرد. تلرانس بیرینگ‌ها توسط کلاس‌های تلرانس تعریف شده در استانداردهای ISO 492 (بلبرینگ‌های شعاعی) و ISO 492 (بلبرینگ‌های فشاری) شرح داده شود. این کلاس‌ها به دلیل تأثیرگذاری بر عملکرد بیرینگ‌ها واجد اهمیت هستند.

 • همانطور که می‌دانید، تلرانس بلبرینگ به سه جنبه از دقت اشاره دارد: دقت ابعاد خارجی، دقت ماشین‌کاری و دقت اجرا. دقت ابعادی به ابعاد خارجی و بیرونی بلبرینگ، مانند قطر سوراخ، قطر بیرونی، عرض رینگ داخلی و عرض رینگ بیرونی اشاره دارد. این پارامتر برای تعیین شفت و اتصالات هوزینگ در مونتاژ و نصب بلبرینگ مهم است.
 • دقت ماشینکاری دقت فرآیند تولید را نشان می‌دهد و در هنگام انتخاب تلرانس برای شفت‌ها و هوزینگ‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این پارامتر هنگام مقایسه یک بلبرینگ با بلبرینگ دیگر، تغییرات ابعادی، به عنوان مثال تغییرات عرض داخلی و بیرونی رینگ را اندازه می‌گیرد.
 • دقت یا دویدگی اجرایی، میزان دویدگی شعاعی و محوری را برای رینگ داخلی و بیرونی، دویدگی جانبی را برای رینگ داخلی و قطر بیرونی و در نهایت دویدگی قطری را برای رینگ خارجی اندازه‌گیری می‌کند. این پارامتر برای به حداقل رساندن لرزش و ناهمترازی در یک مونتاژ بسیار مهم است.

نکات تلرانس

برای برنامه‌های کاربردی که به چرخش و سرعت عملیاتی متوسط نیاز دارند، بلبرینگ‌هایی با کلاس تلرانس نرمال انتخاب خوبی هستند. با این حال، برای برنامه‌هایی که در آن دقت بیشتری لازم است، باید یک کلاس تلرانس با دقت بیشتر را انتخاب کنید. کلاس تلرانس ۶ به معنی دقت کمتر نسبت به کلاس تلرانس ۴ و کلاس تلرانس معمولی (نرمال) از کلاس تلرانس ۶ کم دقت‌تر است. کلاس تلرانس بلبرینگ باید بر اساس الزامات کاربردی برای پارامترهایی که قبلاً ذکر شد، انتخاب شود.

از آنجا که عملکرد خوب بلبرینگ به اتصالات تداخلی مناسب برای رینگ‌ها بستگی دارد، انتخاب اتصالات باید قبل از نصب بلبرینگ انجام شود. رینگ‌ها باید به خوبی در روند مونتاژ پشتیبانی شوند، اما خیلی محکم نباشند، زیرا بسته به کاربرد، ترخیص داخلی بلبرینگ تغییر خواهد کرد. بنابراین، ترخیص باید متناسب با اتصالات باشد. این بدان معناست که علاوه بر چک کردن تلرانس‌ها، شما باید مطمئن شوید که بلبرینگ دارای ترخیص مناسب باشد و اتصالات آن خیلی شل و یا خیلی محکم نباشد.

انواع روش جازدن و نصب بلبرینگ

جهت نصب بلبرینگ‌ها، از تجهیزات محافظت شخصی مناسب برای جلوگیری از صدمات و آلودگی محصول استفاده کنید. دستکش ایمنی، کفش و عینک نه تنها ایمنی کارگران را تضمین می‌کند، بلکه از آلودگی بلبرینگ به وسیله ذرات خارجی نیز جلوگیری به عمل می‌آورد. انتخاب یک روش مناسب برای نصب، بستگی به نوع بلبرینگ، اندازه و اتصالات آن دارد. بلبرینگ‌هایی با سوراخ استوانه‌ای در بیشتر موارد با فشار دادن آن‌ها روی شفت‌ها یا گرم کردن آن‌ها که باعث انبساط قطر می‌شود، نصب می‌شوند، بلبرینگ‌های دارای سوراخ مخروطی را نیز می‌توان مستقیماً با استفاده از بوش‌های مخروطی روی شفت‌های مخروطی یا استوانه‌ای نصب کرد.

انواع روش‌های نصب بلبرینگ

روش مکانیکی (روش سرد)

روش هیدرولیکی

روش گرمایشی با حرارتی

 • صفحات داغ (Hot Plates) برای گرمایش بلبرینگ‌های کوچک
 • هیترهای القــایی (Induction Heaters) برای گرمایش بلبرینگ‌های بزرگ تر
 • حمام روغن (oil bath): برای گرمایش یکنواخت، بیرینگهای غلتشی به طور کلی در یک حمام روغن غوطه ور می‌شوند که از نظر ترموستاتیک تا دمای ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد کنترل می‌شود.
 • اتاقک هوای گرم (Hot Air Cabinet): یک روش ایمن و تمیز برای گرم کردن بیرینگهای غلتشی که تنظیم ترموستات و کنترل دقیق دما را فراهم می‌کند.

نکات احتیاطی

 1. در همه روش ها اعمال نیرو روی رینگ از طریق عناصر غلتشی ممنوع است.
 2. در همه روش ها باید از وارد آمدن ضربه مستقیم به قفسه، رینگ‌ها، آب بندها و اجزای غلتشی، ممانعت به عمل آید.

نصب بلبرینگ‌هایی با سوراخ داخلی (رینگ داخلی) استوانه‌ای چگونه است؟

برای بلبرینگ‌هایی که دارای سوراخ داخلی استوانه‌ای هستند، ابتدا رینگ داخلی نصب می‌شود. با این وجود، اگر بلبرینگ تفکیک ناپذیر باشد، ابتدا باید قسمت گیردار و محکم نصب شود و اگر بلبرینگ تفکیک پذیر باشد، رینگ داخلی و خارجی به طور جداگانه و مستقل نصب می‌شوند. در هر دو حالت، نصب می‌تواند به صورت مکانیکی انجام شود که این روش «نصب سرد» و گرم کردن بلبرینگ قبل از نصب، «نصب گرمایشی یا حرارتی» نامیده می‌شود. روش سوم نیز نصب هیدرولیکی است که بیشتر برای بلبرینگ‌های بزرگ استفاده می‌شود.

بلبرینگ‌های کوچک با قطر  کمتر از ۸۰ میلی‌متر با روش سرد (فشار مکانیکی) بر روی شفت یا محفظه پرس می‌شوند. برای روش پرس اتصالات، یک ابزار فشاری بر روی رینگ داخلی قرار می‌گیرد‌، سپس بلبرینگ روی شفت، به آرامی فشرده می‌شود، تا اینکه یک طرف رینگ داخلی در مقابل شفت قرار گیرد.توجه داشته باشید که ابزار فشاری نباید روی رینگ بیرونی قرار گیرد، زیرا این ممکن است به بلبرینگ آسیب برساند. در صورتی که اعمال فشار امکانپذیر نباشد، بلبرینگ‌های کوچک را می‌توان با استفاده از ضربه‌های آرام و یکنواخت چکش (به منظور عدم آسیب‌رسی به بیرینگ‌ها و توزیع یکنواخت نیرودر کل محیط) و بوش‌های مخصوص ساخته شده از آلیاژ نرم (شکل a ، b) بر روی شفت سوار کرد.