شماره فنی انواع بلبرینگ + راهنمای جامع

شماره فنی انواع بلبرینگ یا بیرینگ، در بیشتر شرکت های معتبر یکسان است. در واقع شماره فنی انواع بلبرینگ و رولبرینگ نشان‌ دهنده نوع طرح اصلی آن و همچنین ابعاد خارجی و داخلی آن است. با استفاده از شماره فنی بلبرینگ می ‌توان آن را بررسی کرد. این اطلاعات مشخص کننده نوع یاتاقان غلتشی بلبرینگ است. بلبرینگ ها دارای شیار هایی هستند. شماره فنی نشان می‌ دهند که آیا این شیار ها عمیق هستند یا خیر و یا اینکه تماس زاویه آن ها به چه صورت است. از روی شماره فنی می توان تشخیص داد که بلبرینگ از نوع خود تنظیم است یا کف گرد و اینکه اگر قطعه رولبرینگ باشد به شکل مخروطی استوانه ‌ای است یا بشکه ای؟ در واقع شماره فنی درباره طراحی بلبرینگ و رولبرینگ اطلاعاتی را به دست می دهد که با استفاده از آن ها می ‌توان متوجه شد که این قطعه در چه شرایطی تولید شده است یا اینکه تحمل بار های محوری و شعاعی را دارد؟ در آخر اینکه بلبرینگ از چه نوعی است و نیاز به روانکاری دارد یا خیر؟
همانطور که اشاره کردیم استاندارد های شرکت های معتبر تولید کننده بلبرینگ یکسان و مطابق با ۶۲۳dn کشور آلمان است. البته برخی از کشور ها مانند آمریکا استاندارد های متفاوتی برای تولید بلبرینگ دارند. بهترین روش برای شناسایی دقیق نوع یک بلبرینگ، اجزای تشکیل دهنده آن، جنس و ویژگی ‌های بلبرینگ، همچنین شماره فنی آن است. با توجه به مشخصاتی که عنوان شد بلبرینگ و رولبرینگ ها دارای کد های مشخصی هستند که در ادامه به آن ها اشاره می‌ کنیم.

 

کد های مربوط به سری های مختلف بلبرینگ و رولبرینگ

کد های مربوط به شماره فنی بلبرینگ و رولبرینگ ها از اعداد و حروف انگلیسی تشکیل شده ‌اند. برخی از آن ها فقط از حروف یا عدد تشکیل شده ‌اند و نشان دهنده ساختار بلبرینگ و یاتاقان های آن می باشند.

 

نوع بلبرینگ و رولبرینگ کد های مربوط به سری های مختلف بلبرینگ و رولبرینگ
نوع بلبرینگ و رولبرینگ کد های مربوط به سری های مختلف بلبرینگ و رولبرینگ
بلبرینگ شیار عمیق ۴۲-۴۳-۶۰-۶۲-۶۳-۶۴-۱۶۰
بلبرینگ تماس زاویه ای ۳۲-۳۳-۷۲-۷۳-۱۷۳-QJ2-QJ3
بلبریگ خود تنظیم ۱۲-۱۳-۲۲-۲۳-۱۱۲-۱۱۳
بلبرینگ مغناطیسی BO-E-L-M
رولبرینگ استوانه ای N2-N3-N4-NJ2-NJ3-NJ4-NJ22-NJ23-NU2-NU3-NU4-NU10-NU22-NU23-NUP2-NUP3-NUP4-NUP22-NUP23-NN30-NNU49-CF29-NCF30-NNC48-NNC49
رولبرینگ سوزنی K-HK-BK-NK-NKJ-NA48-NA49-NA69-NAO-STO-NA22-NATRNUTR-KR-NUKR
رولبرینگ سوزنی و تماس زاویه ای NJA59-DNJB59-NKJA59-NKJB59
رولبرینگ سوزنی و کف گرد NAXK-NQXR
رولبرینگ مخروطی ۳۰۲-۳۰۳-۳۱۳-۳۲۰-۳۲۲-۳۲۳-۳۲۹-۳۳۰-۳۳۱-۳۳۲
رولبرینگ بشکه ای ۲۰۲-۲۰۳-۲۰۴
رولبرینگ کروی ۲۱۳-۲۲۲-۲۲۳-۲۳۰-۲۱۳-۲۳۲-۲۳۳-۲۳۹-۲۴۰-۲۴۱
رولبرینگ کف گرد ۵۱۱-۵۱۲-۵۱۳-۵۱۴-۵۳۲-۵۳۳-۵۳۴-۵۲۲-۵۲۳-۵۲۴
بلبرینگ تماس زاویه ای کف گرد یک طرفه ۷۶۰۲-۷۶۰۳
بلبرینگ تماس زاویه ای کف گرد دو طرفه ۲۳۴۴-۲۳۴۷
رولبرینگ کف گرد کروی ۲۹۲-۲۹۳-۲۹۴
رولبرینگ استوانه ای کف گرد ۸۱۱ -۸۱۲
رولبرینگ کف گرد سوزنی AXK

 

برخی از کد هایی که کنار شماره فنی بلبرینگ به عنوان پسوند قرار گرفته اند، مشخص کننده دقت در ابعاد، فرم قطعات حلقه آب بندی و … هستند. به عنوان مثال بلبرینگ هایی که در شماره فنی خود پسوند E انگلیسی دارند، می‌توانند بار های بیش از حد استاندارد را تحمل کنند. نمونه های دیگر که پسوند UA را دارند به این معنی است که میزان بار اولیه آن ها بالا است. پسوند UO نشان‌دهنده این است که بلبرینگ لقی ندارد. پسوند UL نیز به ما می‌ گوید که بلبرینگ بار اولیه سبکی را تحمل می ‌کند. برخی دیگر از پسوند ها نیز نشان دهنده ابعاد بلبرینگ و رولبرینگ هستند؛ مانند K انگلیسی که نشان دهنده سوراخ داخلی بلبرینگ بوده و به شکل مخروطی است. پسوند N مربوط به بلبرینگ هایی هستند که در رینگ خارجی خود یک شیار حلقوی دارند. پسوند NR مربوط به شماره فنی بلبرینگ هایی است که هم حلقه ضامن دارند، هم شیاره حلقوی، پسوند U نیز نشان دهنده این است که بلبرینگ کف گرد بوده و دارای یک واشر نشیمنگاه و تکیه گاه با سطح کروی است.

azhand.bearing’s profile picture
azhand.bearing
‌برای سفارش کالا از ما حتما از از طریق دایرکت و شماره ذیل تماس فرمایید 🙏❤️🌹
تماس مستقیم با مدیر فروش ۰۹۱۲۳۴۳۵۰۰۷
شرکت تولید کننده ی بلبرینگ گارانتی دار تحت لیسانس المان✅

برای حمایت از ما حتما پیج را فالو کنید♥️❤️
@azhandbearing

از سایت ما دیدن کنید ♥️❤️ https://www.azhandbearing.ir/


‌‌
#بلبرینگ #بلبرینگ_صنعتی #بلبرینگ_سازی #bearing #bearings #bearingtoncollection #شرکت #تولیدکننده #bearinggermany
#بلبرینگ_خودرو #بلبرینگ_کشاورزی #بلبرینگ_چرخ #بلبرینگ_مورد_استفاده_تمامی_صنایع_سبک_سنگین #بلبرینگ_ماشینی #بلبرینگ_کامیون #بلبرینگ_سازی #بلبرینگ_اصل #رولبرینگ_صنعتی #رولبرینگ #رولبرینگ_بلبرینگ
۳۸s

نکات مهم شماره فنی بلبرینگ و رولبرینگ

شماره فنی کامل بلبرینگ از پسوند ها و پیشوند های تشکیل شده و مشخص کننده نوع طراحی اصلی و ابعاد خارجی آن است. این پسوند ها و پیشوند های موجود در کد های مربوط به سری های مختلف بلبرینگ و رولبرینگ، مشخص کننده اجزای تشکیل دهنده، طرح و مشخصات بلبرینگ است. رقم اول یا اولین حرف این کد ها نوع بلبرینگ را مشخص می ‌کند. دو رقم یا دو حرف بعدی ابعاد و دو رقم یا دو حرف آخر نیز مشخص کننده قطر داخلی یک بلبرینگ است. این شماره های فنی دارای استثنا هایی نیز هستند. گاهی اوقات عدد مربوط به انواع مختلف بلبرینگ و عدد اولی که در قسمت ابعاد بلبرینگ است، حذف شده و در داخل پرانتز قرار می گیرد. به عنوان نمونه برخی از بلبرینگ هایی که دارای قطر داخلی کمتر از ۱۰ میلی‌متر بوده، یا اینکه مساوی ۵۰ میلی متر یا بزرگتر از آن باشند، قطر داخلی آن ها جداگانه و به احتساب میلی متر قرار داده می‌شود و از سایر شماره های فنی بلبرینگ، با علامت / جدا می‌ شود. دو رقم آخر آن دسته از بلبرینگ هایی که دارای قطر داخلی، ۱۰، ۱۲، ۱۵، ۱۷ میلی متر هستند نیز، به این صورت نوشته می ‌شود.۱۰mm=00

شماره فنی بلبرینگ های دارای شیار عمیق و بلبرینگ های خود تنظیم که قطر داخلی آن ها از ۱۰ میلی متر کمتر است، به این صورت نوشته می شود که قطر داخلی بر حسب میلی متر در آخر شماره فنی قرار می‌گیرد و دیگر با / از باقی شماره ها جدا نمی شوند. در نهایت بلبرینگ های دارای قطر داخلی متفاوت با استاندارد های شماره فنی، به این صورت نوشته می شوند که اندازه قطر داخلی بر حسب میلی متر و به همراه سه رقم اعشار بعد از / و در شماره فنی نوشته می ‌شود. شرکت دیجی برینگ انواع جهت رفاه حال مشتریان، انواع بلبرینگ و رولبرینگ های صنعتی را همراه با مشخصات و شماره فنی آن ها در وب سایت خود قرار داده است. با مراجعه به وب سایت دیجی برینگ می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نمایید.